Pierotti?

De Pierotti is een apparaatje waarmee je zelf onderlijnen kunt maken. Met dit apparaatje zet je zelfs het allerkleinste haakje aan je onderlijn. De haak wordt met een perfecte knoop aan de onderlijn verbonden.
Dat het apparaatje de naam Pierotti draagt, is te danken aan de naam van zijn ontwerper. De ontwerper Pierotti heeft op verzoek van de firma Sensas dit apparaat ontwikkeld.
De Pierotti is te koop in de hengelsportzaak en wordt dus geleverd door Sensas. Als je de Pierotti aanschaft wordt hij geleverd in een plastic zakje. Daarin zit bek van de Pierotti en een beugel met een haakje waaraan je de onderlijn bevestigt. Hieronder een beschrijving hoe je met het apparaatje werkt.
Als je de Pierotti aanschaft wordt hij geleverd in een plastic zakje. Op de Pierotti zit een bek waar je de haak in klemt en een beugel met een haakje waaraan je de onderlijn bevestigt.
Als je de Pierotti een slag draait zie je daar een mesje zitten. Dit mesje is tevens een klemmetje waarachter je de draad moet klemmen als je klaar bent met wikkelen.
Daarnaast zien je de lijnbeugel. Deze lijnbeugel kan scharnieren naar voren. Tijdens het wikkelen blijft deze beugel naar achteren geklemd om de pierotti en houdt zo de "lus" van de haak op zijn plaats.
Bij de Pierotti wordt een beugeltje (afstandhouder)geleverd, waaraan het lusje van de onderlijn kan worden bevestigd. In het midden van deze afstandhouder is een zwart rubber gemonteerd. De afstandhouder bestaat uit 2 delen die d.m.v. dit rubber verbonden zijn.
De Pierotti is hier gemonteerd op een soort werktafeltje, wat het veel praktischer maakt om er mee te werken.
Hij kan namelijk zo vanuit de verpakking alleen worden bevestigd door hem vast te schroeven op de rand van een tafel/werkblad, maar dat werkt niet prettig. Zelf heb ik hem gemonteerd op dit werktafeltje, waarop ik ook een verlengdeel kan bevestigen. Daarover straks meer.

Aan het eind van de afstandhouder zit het haakje waaraan het lusje van de onderlijn wordt bevestigd:
Het werktafeltje van opzij gezien:
Aan de zijkant zit een uitsparing voor de Pierotti om hem vast te zetten. Eénmalig vastklemmen en daarna geen gedoe meer.
Nu gaan we de haak bevestigen voor het wikkelen. Zet de haak op de getoonde manier vast in de bek. De haak moet goed vast zetten in de bek, zodat hij niet verschuift tijdens het wikkelen. Let er ook op dat de haaksteel niet recht uit de bek steekt, maar iets naar boven. In feite moet de haaksteel iets naar buiten staan.
Waarom dat zo is zul je merken bij het wikkelen: de onderlijn blijft nu mooi aan de binnenkant van de haaksteel liggen en schuurt dus nooit tegen het bledje.

Nb: ik weet dat er meer manieren zijn om te wikkelen. Ik laat hier de manier zien waarop ik er zelf mee werk.
Maak nu een lusje aan de onderlijn. Gebruik hiervoor bij voorkeur de "looptyer".
De looptyer is een handig hulpmiddeltje waarmee je steeds lusjes kunt maken van dezelfde grootte. Hierdoor krijgen je onderlijnen steeds dezelfde lengte.
Bevestig nu het lusje aan het bevestigingshaakje en haal de lijn om de lijnbeugel heen, zoals hier rechts wordt getoond.
De zwarte lijntjes heb ik erbij gezet om precies te markeren hoe de lijn loopt.
Draai nu de Pierotti een halve slag. De draairichting is steeds: van je af
Haal de lijn weer naar voren, langs de punt van de bek. Ga nu rustig door met wikkelen.
Bij de eerste wikkeling even opletten dat de lijn mooi aan de binnenkant van de haaksteel komt te liggen.
Ga nu rustig door met wikkelen.
Hier is goed te zien hoe de lijn moet lopen: aan de binnenkant van de haaksteel.
Zet nu het aantal wikkelingen op wat je nodig vindt. Zelf doe ik meestel 9 á 10 wikkelingen.
Na het opzetten van de wikkelingen de lijn strakhouden, naar rechts bewegen en vastzetten achter het klemmetje.
Als de lijn is vastgeklemd, kan deze achter het klemmetje worden doorgeknipt.
Maak nu de knoop even nat, zodat die zich goed kan vastzetten. Doe voorzichtig de lijnbeugel omhoog. Met je linkerhand nu voorzichtig trekken aan de onderlijn en met de rechterhand de knoop lichtjes "begeleiden".
De knoop is nu gemaakt. Haal de haak uit de bek van de Pierotti en trek nogmaals de knoop aan. Het resultaat is een perfect aangezette haak.



Hierboven heb ik al benoemd dat de afstandhouder van de Pierotti door het zwarte rubber aan elkaar bevestigd wordt. Bij de bouwmarkt kun je dunne holwandige aluminium buis kopen, met een diameter die net om het ijzerdraad van de afstandhouder past. Als je die buis plaatst in het midden (in plaats van het zwarte rubber), kun je eenvoudig de lengte van je onderlijn veranderen. Zo heb ik zelf verschillende lengtes buis t.b.v. onderlijnen voor de vaste hengel en voor de feederhengel. Aan het einde van het werktafeltje zie je een blokje met een uitsparing, deze zorgt er voor dat de afstandhouder netjes op zijn plaats blijft als je een lange onderlijn maakt.
Zoals met alles geldt ook hier dat alle begin moeilijk is. In het begin gaat het vaak hopeloos verkeerd, maar met enige oefening gaat het snel beter. Als je het wikkelkunstje eenmaal beheerst, maak je perfecte onderlijnen.

Succes en vriendelijke groeten,

Ben Schulingkamp
Nb. lukt het met deze beschrijving niet dan vind je hiernaast de gebruiksaanwijzing van de Pierotti: